Sep
8
2010

How much does it cost to take care of a cat for one month?

At my local pet store there is a cat I have my eye on and she costs 5 to adopt. I was just wondering how much litter, food, toys, etc. cost every month, and which supplies are necessary to buy.


Sites You May Find Helpful

Be Sociable, Share!

Post to Twitter

5 Responses to “How much does it cost to take care of a cat for one month?”

  1. E-Fox Says:

    You got some great answers on the costs. I don’t live in US so I can’t really share this with you.

    But if you do get the kitten, make sure you’re feeding her very good and healthy food. That will keep her away from the vet’s office and save you a lot of money.

    I wouldn‘t really recommend feeding any dry food. Cats are designed to get their water from food. That’s the way nature designed them, they have low thirst drive. When fed dry, they won’t drink enough to compensate for the lack of moisture. They will only consume about 50% of the water they should be having. This can lead to kidney disease, UTI, crystals, blockage, renal failure and more.

    Free feeding also contributes to obesity. And the fact that dry food is over-processed means, that most of it’s little nutrition has been already destroyed, leaving almost no nutrients for your cat. It needs to eat more to meet it’s needs, and in the process consumes more calories from the fillers.

    Btw wetting the dry food will not help. There’s bacteria on the kibble and the water would just allow it to grow.

    The only way to give the cat it’s natural hydration is to feed it wet food only.

    But some wet foods are not of a very high quality, either. That goes for most commercial foods. Just like the dry, they are often made with cheap fillers such as corn, wheat, soy, rice etc. These are not a part of cat’s natural diet (it’s an obligate carnivore – it eats meat) and they are not designed to digest it. Grain is carbohydrate which the cats can’t process and it turns into blood sugar and fat, causing diabetes and obesity. In the wild, where cats only hunt for meat, diabetes and obesity are unheard of. It’s us who cause these by feeding a species inappropriate food.

    We usually read labels on our food, but rarely on the food for our cats. Learn to read the label and understand the ingredients. The healthiest food to feed apart from raw feeding is grain-free wet food with no by-product. Some good brands are Wellness CORE, EVO, Merrick, Nature’s Variety, Blue Buffalo Wilderness and more. These will give your cat the proper hydration and nutrition it’s designed to get and it will be strong and healthy.

    If you switch it’s diet, do it gradually, by mixing the current food with the new one over couple of weeks until there’s only the new. This will prevent diarrhea and upset stomach.

    You will probably get a lot of different answers, so google feline nutrition or look at the links below, and do the research for yourself. I personally wasn’t able to find one reliable source (besides the pet food industry) that would say grain is beneficial for cats or that dry is beneficial for them.

    More on cat nutrition below,

    Good luck!

  2. Fallon U Says:

    maybe 50 mix…a big bag is about ten pretty good one..litter is about ten….but they last longer then a mouth

  3. Summer Says:

    The basics on supplys that we use.
    Litter- change out once a month, big thing of tidy cat costs about, 12 dollars.
    Food- big bag, lasts about 2-3 months, 10 dollars.
    Toys- Mine likes milk tops, and we’ll buy her cat nip toys about twice a year, 6 dollars.
    dental treats- 3 dollars
    Scratching post- 10-20 dollars
    Brush- 5 dollars
    Litter box- 5-20 dollars (depending on what you buy)
    Scoop for litter box- 2 dollars

    So to start you’ll be spending about 100 give or take depending on brands you buy.
    Per month you’ll be spending about 25 dollars depending on what brands you buy.
    Vet bills vary.

  4. Rimmy J Says:

    Well I don’t know about a month but the average cat costs less than a cup of tea a day XD
    (if you can try looking in the animal shelter)

  5. bloomorningglory Says:

    I go on the cheap.

    Taste of the Wild dry food – $11/2 months = $5.50
    Ounce of chicken thigh daily – $3/pound = $6
    Felidae canned food, about one 13 oz can a week – $1.39 = $5.56
    Scoopable cat litter – store brand – $7.49/2 months = $3.75

    Toys last a long time in my house, and so do treats (he gets two pieces a day) so I didn’t include those. That’s $20.81 if we don’t need any veterinary care.

    I will warn you on the veterinary care. My guy had to have his teeth cleaned once. That was around $200. By my calculations he’ll need that done every 5-ish years. He also got sick not too long ago and that was $300 for two exams, two courses of antibiotics, an x-ray, and full bloodwork. But that’s the first time in 4 years he’s really been sick. So set money aside in your savings in case she gets sick. Hopefully you can work her into your budget. Cats make great pets :)

Leave a Reply

Buying Cat Supplies

Categories

Archives

Tags

Powered by Yahoo! Answers